Hyra för 2 rum i Uppsala
Siffrorna kommer från SCB:s hyresundersökning (2025). Felmarginalerna anger osäkerheten i urvalsundersökningen. Utbudshyran bygger på annonsdata från Sokbostad.se och speglar det som annonseras, inte hela beståndet.
Hyresnivå
Medianhyran uppgår till 8 920 kr per månad (2025), med en felmarginal på ±382 kr.
Den som söker bostad i dag möter ett annat prisläge: medianen bland 1 226 annonserade förstahandshyror för 2 rum i Uppsala det senaste året är 10 056 kr per månad (Sokbostad.se). Det är 13 procent över beståndets median.
| Marknad | Medianhyra (kr/mån) | Period | Mot beståndet |
|---|---|---|---|
| Befintligt bestånd (SCB) | 8 920 kr | 2025 | 0 % |
| Annonserat utbud (Sokbostad.se) | 10 056 kr | senaste 12 mån | +13 % |
Beståndet är SCB:s median för befintliga förstahandskontrakt. Utbudet är medianen av annonserade förstahandshyror det senaste året (Sokbostad.se), det en bostadssökande faktiskt möter.
Hyresutveckling
Justerat för inflation har realhyran ökat med 20 procent mellan 2016 och 2025, och medianinkomsten i Uppsala har samtidigt minskat med 4 procent i reala termer mellan 2016 och 2024 (sammanräknad förvärvsinkomst, 20 år och äldre, SCB).
| År | Nominell hyra (kr/mån) | Realhyra (kr/mån) | Realhyra, förändring | Realinkomst, median (kr/år) |
|---|---|---|---|---|
| 2016 | 5 625 kr | 7 430 kr | - | 370 372 kr |
| 2017 | 5 913 kr | 7 673 kr | +3,3 % | 374 152 kr |
| 2018 | 5 879 kr | 7 483 kr | -2,5 % | 375 835 kr |
| 2019 | 6 286 kr | 7 860 kr | +5 % | 378 685 kr |
| 2020 | 6 780 kr | 8 436 kr | +7,3 % | 381 510 kr |
| 2021 | 6 942 kr | 8 455 kr | +0,2 % | 383 106 kr |
| 2022 | 7 187 kr | 8 077 kr | -4,5 % | 370 377 kr |
| 2023 | 7 536 kr | 7 803 kr | -3,4 % | 353 654 kr |
| 2024 | 8 411 kr | 8 468 kr | +8,5 % | 355 800 kr |
| 2025 | 8 920 kr | 8 920 kr | +5,3 % | - |
Realvärden är justerade för inflation med KPI till senaste årets penningvärde. Hyra: SCB Hyresundersökningen. Inkomst: median av sammanräknad förvärvsinkomst, 20 år och äldre (SCB).
Hyran i förhållande till inkomsterna
Samma hyra som andel av årsnettoinkomsten per inkomstgrupp:
Femtedelen med lägst inkomster: 99 procent (medelinkomst 107 800 kr per år).
Den andra femtedelen: 49 procent (medelinkomst 219 800 kr per år).
Mellersta femtedelen: 35 procent (medelinkomst 306 500 kr per år).
Den fjärde femtedelen: 26 procent (medelinkomst 405 800 kr per år).
Femtedelen med högst inkomster: 16 procent (medelinkomst 677 100 kr per år).
Nettoinkomst exklusive kapitalvinst, boende 20 år och äldre, per inkomstkvintil (SCB). Decil 1 används inte som låginkomstmått eftersom den snedvrids av nollinkomster och studenter. Andelen avser en ensamboende med gruppens genomsnittsinkomst.
| Inkomstgrupp | Nettoinkomst/år 2024 | Andel till hyran |
|---|---|---|
| Lägst inkomster (femtedel 1) | 107 800 kr | 99 % |
| Femtedel 2 | 219 800 kr | 49 % |
| Mellersta femtedelen | 306 500 kr | 35 % |
| Femtedel 4 | 405 800 kr | 26 % |
| Högst inkomster (femtedel 5) | 677 100 kr | 16 % |
Årshyra 107 040 kr delat på gruppens genomsnittliga nettoinkomst (exklusive kapitalvinst, boende 20 år och äldre, SCB). Avser en ensamboende. Decil 1 används inte som låginkomstmått (snedvrids av nollinkomster och studenter).
Nytt eller äldre: samma storlek, olika hyra
Byggår är ett närmevärde: nyproducerade lägenheter har ofta presumtionshyra och äldre bestånd bruksvärdeshyra, men SCB mäter byggår, inte hyressättningsform, och renoveringar kan höja hyran även i äldre hus. Siffrorna gäller regionnivån, inte enskilda kommuner.
| Byggår | Medianhyra (kr/mån) |
|---|---|
| Före 1940 | 7 500 kr |
| 1941 till 1960 | 6 751 kr |
| 1961 till 1980 | 6 763 kr |
| 1981 till 2000 | 7 408 kr |
| 2001 till 2010 | 8 589 kr |
| 2011 till 2020 | 9 341 kr |
| 2021 och senare | 8 448 kr |
Regionnivå (SCB), inte enskilda kommuner. Byggår är ett närmevärde för hyressättningsform: nyproduktion har ofta presumtionshyra och äldre bestånd bruksvärdeshyra, men SCB mäter byggår, inte form, och renoveringar kan höja hyran även i äldre hus.