Hyra för 4 rum eller fler i Helsingborg
Siffrorna kommer från SCB:s hyresundersökning (2025). Felmarginalerna anger osäkerheten i urvalsundersökningen. Utbudshyran bygger på annonsdata från Sokbostad.se och speglar det som annonseras, inte hela beståndet.
Hyresnivå
Medianhyran uppgår till 12 786 kr per månad (2025), med en felmarginal på ±1 563 kr.
Den som söker bostad i dag möter ett annat prisläge: medianen bland 158 annonserade förstahandshyror för 4 rum eller fler i Helsingborg det senaste året är 13 805 kr per månad (Sokbostad.se). Det är 8 procent över beståndets median.
| Marknad | Medianhyra (kr/mån) | Period | Mot beståndet |
|---|---|---|---|
| Befintligt bestånd (SCB) | 12 786 kr | 2025 | 0 % |
| Annonserat utbud (Sokbostad.se) | 13 805 kr | senaste 12 mån | +8 % |
Beståndet är SCB:s median för befintliga förstahandskontrakt. Utbudet är medianen av annonserade förstahandshyror det senaste året (Sokbostad.se), det en bostadssökande faktiskt möter.
Hyresutveckling
Justerat för inflation har realhyran ökat med 7 procent mellan 2016 och 2025, och medianinkomsten i Helsingborg har samtidigt minskat med 2 procent i reala termer mellan 2016 och 2024 (sammanräknad förvärvsinkomst, 20 år och äldre, SCB).
| År | Nominell hyra (kr/mån) | Realhyra (kr/mån) | Realhyra, förändring | Realinkomst, median (kr/år) |
|---|---|---|---|---|
| 2016 | 9 051 kr | 11 956 kr | - | 350 168 kr |
| 2017 | 9 303 kr | 12 072 kr | +1 % | 354 046 kr |
| 2018 | 9 231 kr | 11 749 kr | -2,7 % | 358 263 kr |
| 2019 | 9 185 kr | 11 486 kr | -2,2 % | 360 676 kr |
| 2020 | 10 407 kr | 12 949 kr | +12,7 % | 365 567 kr |
| 2022 | 10 682 kr | 12 005 kr | -7,3 % | 358 656 kr |
| 2023 | 11 619 kr | 12 030 kr | +0,2 % | 340 697 kr |
| 2024 | 11 749 kr | 11 829 kr | -1,7 % | 344 800 kr |
| 2025 | 12 786 kr | 12 786 kr | +8,1 % | - |
Realvärden är justerade för inflation med KPI till senaste årets penningvärde. Hyra: SCB Hyresundersökningen. Inkomst: median av sammanräknad förvärvsinkomst, 20 år och äldre (SCB).
Hyran i förhållande till inkomsterna
Samma hyra som andel av årsnettoinkomsten per inkomstgrupp:
Femtedelen med lägst inkomster: 142 procent (medelinkomst 107 800 kr per år).
Den andra femtedelen: 69 procent (medelinkomst 221 300 kr per år).
Mellersta femtedelen: 51 procent (medelinkomst 301 300 kr per år).
Den fjärde femtedelen: 39 procent (medelinkomst 396 700 kr per år).
Femtedelen med högst inkomster: 22 procent (medelinkomst 698 500 kr per år).
Nettoinkomst exklusive kapitalvinst, boende 20 år och äldre, per inkomstkvintil (SCB). Decil 1 används inte som låginkomstmått eftersom den snedvrids av nollinkomster och studenter. Andelen avser en ensamboende med gruppens genomsnittsinkomst.
| Inkomstgrupp | Nettoinkomst/år 2024 | Andel till hyran |
|---|---|---|
| Lägst inkomster (femtedel 1) | 107 800 kr | 142 % |
| Femtedel 2 | 221 300 kr | 69 % |
| Mellersta femtedelen | 301 300 kr | 51 % |
| Femtedel 4 | 396 700 kr | 39 % |
| Högst inkomster (femtedel 5) | 698 500 kr | 22 % |
Årshyra 153 432 kr delat på gruppens genomsnittliga nettoinkomst (exklusive kapitalvinst, boende 20 år och äldre, SCB). Avser en ensamboende. Decil 1 används inte som låginkomstmått (snedvrids av nollinkomster och studenter).