Hyra för 2 rum i Borås
Siffrorna kommer från SCB:s hyresundersökning (2025). Felmarginalerna anger osäkerheten i urvalsundersökningen. Utbudshyran bygger på annonsdata från Sokbostad.se och speglar det som annonseras, inte hela beståndet.
Hyresnivå
Medianhyran uppgår till 7 033 kr per månad (2025), med en felmarginal på ±409 kr.
Den som söker bostad i dag möter ett annat prisläge: medianen bland 1 519 annonserade förstahandshyror för 2 rum i Borås det senaste året är 7 780 kr per månad (Sokbostad.se). Det är 11 procent över beståndets median.
| Marknad | Medianhyra (kr/mån) | Period | Mot beståndet |
|---|---|---|---|
| Befintligt bestånd (SCB) | 7 033 kr | 2025 | 0 % |
| Annonserat utbud (Sokbostad.se) | 7 780 kr | senaste 12 mån | +11 % |
Beståndet är SCB:s median för befintliga förstahandskontrakt. Utbudet är medianen av annonserade förstahandshyror det senaste året (Sokbostad.se), det en bostadssökande faktiskt möter.
Hyresutveckling
Justerat för inflation har realhyran ökat med 7 procent mellan 2016 och 2025, och medianinkomsten i Borås har samtidigt minskat med 3 procent i reala termer mellan 2016 och 2024 (sammanräknad förvärvsinkomst, 20 år och äldre, SCB).
| År | Nominell hyra (kr/mån) | Realhyra (kr/mån) | Realhyra, förändring | Realinkomst, median (kr/år) |
|---|---|---|---|---|
| 2016 | 4 977 kr | 6 574 kr | - | 355 678 kr |
| 2017 | 5 132 kr | 6 659 kr | +1,3 % | 361 263 kr |
| 2018 | 5 351 kr | 6 811 kr | +2,3 % | 365 469 kr |
| 2019 | 5 470 kr | 6 840 kr | +0,4 % | 367 383 kr |
| 2020 | 5 588 kr | 6 953 kr | +1,7 % | 369 028 kr |
| 2021 | 5 658 kr | 6 891 kr | -0,9 % | 372 944 kr |
| 2022 | 5 929 kr | 6 663 kr | -3,3 % | 360 442 kr |
| 2023 | 6 273 kr | 6 495 kr | -2,5 % | 343 062 kr |
| 2024 | 6 702 kr | 6 748 kr | +3,9 % | 345 100 kr |
| 2025 | 7 033 kr | 7 033 kr | +4,2 % | - |
Realvärden är justerade för inflation med KPI till senaste årets penningvärde. Hyra: SCB Hyresundersökningen. Inkomst: median av sammanräknad förvärvsinkomst, 20 år och äldre (SCB).
Hyran i förhållande till inkomsterna
Samma hyra som andel av årsnettoinkomsten per inkomstgrupp:
Femtedelen med lägst inkomster: 71 procent (medelinkomst 119 300 kr per år).
Den andra femtedelen: 38 procent (medelinkomst 222 400 kr per år).
Mellersta femtedelen: 29 procent (medelinkomst 295 500 kr per år).
Den fjärde femtedelen: 22 procent (medelinkomst 376 800 kr per år).
Femtedelen med högst inkomster: 13 procent (medelinkomst 638 500 kr per år).
Nettoinkomst exklusive kapitalvinst, boende 20 år och äldre, per inkomstkvintil (SCB). Decil 1 används inte som låginkomstmått eftersom den snedvrids av nollinkomster och studenter. Andelen avser en ensamboende med gruppens genomsnittsinkomst.
| Inkomstgrupp | Nettoinkomst/år 2024 | Andel till hyran |
|---|---|---|
| Lägst inkomster (femtedel 1) | 119 300 kr | 71 % |
| Femtedel 2 | 222 400 kr | 38 % |
| Mellersta femtedelen | 295 500 kr | 29 % |
| Femtedel 4 | 376 800 kr | 22 % |
| Högst inkomster (femtedel 5) | 638 500 kr | 13 % |
Årshyra 84 396 kr delat på gruppens genomsnittliga nettoinkomst (exklusive kapitalvinst, boende 20 år och äldre, SCB). Avser en ensamboende. Decil 1 används inte som låginkomstmått (snedvrids av nollinkomster och studenter).
Nytt eller äldre: samma storlek, olika hyra
Byggår är ett närmevärde: nyproducerade lägenheter har ofta presumtionshyra och äldre bestånd bruksvärdeshyra, men SCB mäter byggår, inte hyressättningsform, och renoveringar kan höja hyran även i äldre hus. Siffrorna gäller regionnivån, inte enskilda kommuner.
| Byggår | Medianhyra (kr/mån) |
|---|---|
| Före 1940 | 7 500 kr |
| 1941 till 1960 | 6 751 kr |
| 1961 till 1980 | 6 763 kr |
| 1981 till 2000 | 7 408 kr |
| 2001 till 2010 | 8 589 kr |
| 2011 till 2020 | 9 341 kr |
| 2021 och senare | 8 448 kr |
Regionnivå (SCB), inte enskilda kommuner. Byggår är ett närmevärde för hyressättningsform: nyproduktion har ofta presumtionshyra och äldre bestånd bruksvärdeshyra, men SCB mäter byggår, inte form, och renoveringar kan höja hyran även i äldre hus.