Hyra för småhus i Gävle
Medianhyra
9 434 kr
per månad (SCB, 2025), felmarginal ±822 kr
Siffrorna kommer från SCB:s hyresundersökning (2025). Felmarginalerna anger osäkerheten i urvalsundersökningen.
Hyresnivå
Statistik för småhus i Gävle, enligt SCB:s hyresundersökning.
Medianhyran uppgår till 9 434 kr per månad (2025), med en felmarginal på ±822 kr.
Medianhyran uppgår till 9 434 kr per månad (2025), med en felmarginal på ±822 kr.
Hyresutveckling
Mellan 2016 och 2025 har den nominella medianen gått från 5 645 till 9 434 kr. Omräknat till 2025 års penningvärde med konsumentprisindex motsvarar 2016 års nivå 7 457 kr.
Justerat för inflation har realhyran ökat med 27 procent mellan 2016 och 2025, och medianinkomsten i Gävle har samtidigt minskat med 3 procent i reala termer mellan 2016 och 2024 (sammanräknad förvärvsinkomst, 20 år och äldre, SCB).
Justerat för inflation har realhyran ökat med 27 procent mellan 2016 och 2025, och medianinkomsten i Gävle har samtidigt minskat med 3 procent i reala termer mellan 2016 och 2024 (sammanräknad förvärvsinkomst, 20 år och äldre, SCB).
| År | Nominell hyra (kr/mån) | Realhyra (kr/mån) | Realhyra, förändring | Realinkomst, median (kr/år) |
|---|---|---|---|---|
| 2016 | 5 645 kr | 7 457 kr | - | 358 827 kr |
| 2017 | 5 752 kr | 7 464 kr | +0,1 % | 363 583 kr |
| 2018 | 6 267 kr | 7 976 kr | +6,9 % | 365 848 kr |
| 2020 | 7 182 kr | 8 936 kr | +12 % | 371 252 kr |
| 2021 | 7 651 kr | 9 318 kr | +4,3 % | 375 485 kr |
| 2022 | 7 834 kr | 8 804 kr | -5,5 % | 361 223 kr |
| 2023 | 8 574 kr | 8 877 kr | +0,8 % | 345 633 kr |
| 2024 | 9 119 kr | 9 181 kr | +3,4 % | 349 400 kr |
| 2025 | 9 434 kr | 9 434 kr | +2,8 % | - |
Realvärden är justerade för inflation med KPI till senaste årets penningvärde. Hyra: SCB Hyresundersökningen. Inkomst: median av sammanräknad förvärvsinkomst, 20 år och äldre (SCB).
Hyran i förhållande till inkomsterna
Medianhyran för småhus i Gävle, 9 434 kr i månaden, motsvarar en årshyra på 113 208 kr. För femtedelen med lägst inkomster i kommunen, med en nettoinkomst på i genomsnitt 126 600 kr per år (2024), motsvarar det 89 procent av nettoinkomsten.
Samma hyra som andel av årsnettoinkomsten per inkomstgrupp:
Femtedelen med lägst inkomster: 89 procent (medelinkomst 126 600 kr per år).
Den andra femtedelen: 51 procent (medelinkomst 222 400 kr per år).
Mellersta femtedelen: 38 procent (medelinkomst 296 200 kr per år).
Den fjärde femtedelen: 30 procent (medelinkomst 382 300 kr per år).
Femtedelen med högst inkomster: 19 procent (medelinkomst 600 500 kr per år).
Nettoinkomst exklusive kapitalvinst, boende 20 år och äldre, per inkomstkvintil (SCB). Decil 1 används inte som låginkomstmått eftersom den snedvrids av nollinkomster och studenter. Andelen avser en ensamboende med gruppens genomsnittsinkomst.
Samma hyra som andel av årsnettoinkomsten per inkomstgrupp:
Femtedelen med lägst inkomster: 89 procent (medelinkomst 126 600 kr per år).
Den andra femtedelen: 51 procent (medelinkomst 222 400 kr per år).
Mellersta femtedelen: 38 procent (medelinkomst 296 200 kr per år).
Den fjärde femtedelen: 30 procent (medelinkomst 382 300 kr per år).
Femtedelen med högst inkomster: 19 procent (medelinkomst 600 500 kr per år).
Nettoinkomst exklusive kapitalvinst, boende 20 år och äldre, per inkomstkvintil (SCB). Decil 1 används inte som låginkomstmått eftersom den snedvrids av nollinkomster och studenter. Andelen avser en ensamboende med gruppens genomsnittsinkomst.
| Inkomstgrupp | Nettoinkomst/år 2024 | Andel till hyran |
|---|---|---|
| Lägst inkomster (femtedel 1) | 126 600 kr | 89 % |
| Femtedel 2 | 222 400 kr | 51 % |
| Mellersta femtedelen | 296 200 kr | 38 % |
| Femtedel 4 | 382 300 kr | 30 % |
| Högst inkomster (femtedel 5) | 600 500 kr | 19 % |
Årshyra 113 208 kr delat på gruppens genomsnittliga nettoinkomst (exklusive kapitalvinst, boende 20 år och äldre, SCB). Avser en ensamboende. Decil 1 används inte som låginkomstmått (snedvrids av nollinkomster och studenter).
Om statistiken
Siffrorna kommer från SCB:s hyresundersökning (2025), en urvalsundersökning där felmarginalerna anger osäkerheten. Medelvärden och medianer avser hyresrätter.